ÖNEMLİ DUYURU! MYK TEORİK VE PERFORMANS SINAVI UYGULAMA REHBERİ REVİZYONU HK.

2021-04-09 16:55:13 tarihinde yayınlandı.

MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU (MYK) TARAFINDAN YAYIMLANAN "TEORİK VE PERFORMANS SINAVLARI UYGULAMA REHBERİ" REVİZYONU KAPSAMINDA;

Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik gereğince tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalıştırılamayacak çocuk ve gençlerin tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde MYK mesleki yeterlilik sınavlarına alınmasının sakıncalı olduğu değerlendirilmiştir.

 Bu çerçevede Teorik ve Performansa Dayalı Sınavlar için Uygulama Rehberi’nin 1. Genel Kurallar bölümünde a. Kuruluşun Yükümlülükleri kısmına “Çocuk ve genç işçilerin çalıştırılabilecekleri işler Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik ile belirlenmiştir. 18 yaşını doldurmamış kişiler anılan Yönetmelik kapsamında yer almayan mesleklerde MYK mesleki yeterlilik belgesi sınavlarına alınamaz.” ifadesi eklenmiştir.

MYK Web Portal üzerinden yapılan düzenlemeler ile 9.4.2021 tarihi itibariyle açılan sınavlarda yapılan aday bildiriminde tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan ulusal yeterlilikte sınava girecek adaylar içerisinde 18 yaşını doldurmamış kişiler var ise portal üzerinden bildirim yapılmasına izin verilmeyecektir.